Środowiskowy Dom Samopomocy

Porady - koronawirus

Kilka porad dotyczących koronawirusa

Zdjęcie przedstawiające ręce w rękawiczkach trzymających maseczkę na twarz

Jak wyprać maseczkę ochronną?

Maseczka wielorazowa powinna zostać wyprana po każdym użyciu. Zanim trafi do pralki, należy traktować ją jako zanieczyszczoną i zachować pełną ostrożność, obchodząc się z nią. Jak wyprać maseczkę, by było to skuteczne w walce z koronawirusem i bezpieczne dla twojego zdrowia?

1. Do momentu wyprania, maseczki trzymaj odpowiednio zabezpieczone, np. w plastikowych woreczkach.

2. Zachowaj szczególną ostrożność i zabezpiecz się przed ewentualnym zakażeniem przez zużytą maseczkę - używaj rękawiczek podczas wkładania maseczek do pralki.

3. Przed wypraniem maseczki, zapoznaj się z informacjami na jej temat, które zamieścił producent, by nie uszkodzić materiału lub gumek.

4. Optymalna temperatura prania, rekomendowana przez Ministerstwo Zdrowia to 60 st. C.

5. Maseczek nie wolno prać z ubraniami.

6. Po wyschnięciu wyprasuj maseczki w wysokiej temperaturze. 

Jak zdezynfekować maseczkę wielorazową?

Trzy sposoby na sterylizację maseczki

Sterylizacja maseczki to kolejna, po praniu, czynność, o której nie powinniśmy zapominać. Najlepszym sposobem będzie użycie żelazka ustawionego na maksymalną temperaturę, która nie pozwoli koronawirusowi przeżyć, ale to nie jedyna możliwość. Zobacz trzy sposoby na dezynfekcję maseczki

Sposób 1:

Spryskaj maseczkę z obu stron płynem dezynfekującym (najbardziej skuteczny jest ten na bazie alkoholu), zostaw do wyschnięcia, a następnie uprasuj żelazkiem o wysokiej temperaturze. 

Sposób 2:

Przez 10 minut trzymaj maseczkę nad garnkiem z gotującą się wodą. Para wodna oczyszcza maseczkę z zabrudzeń i bakterii, które namnożyły się podczas jej użytkowania. 

Sposób 3:

Maseczkę włóż do naczynia żaroodpornego i wstaw do piekarnika z termoobiegiem ustawionym na 70 st. C, na 30 minut.  Każda maseczka po jakimś czasie traci swoje właściwości ochronne, ze względu na przetarcia w materiale, dlatego należy pamiętać, by wymieniać je na nowe.

Powrót na początek strony