Środowiskowy Dom Samopomocy

Pracownia rękodzieła

pracownia_rekodziela.jpg

Zajęcia w pracowni rękodzieła mają na celu przygotowanie uczestnika do samodzielnego życia, rozwijanie umiejętności w zakresie technik rękodzielniczych, kształtowanie sprawności manualnej, pobudzenie wyobraźni, wyrabianie estetyki, poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej, odreagowanie negatywnych emocji, podnoszenie wiary we własne siły.

Zajęcia odbywają się w formie indywidualnej i grupowej. Współpraca z innymi skłania do utrzymywania przyjaznej atmosfery, sprzyja kształtowaniu umiejętności społecznych. Wyszukiwanie i nauka nowych technik wykonywania pracy rozwija kreatywność. W pracowni prowadzone są następujące treningi: trening umiejętności spędzania wolnego czasu, trening umiejętności praktycznych, trening higieniczny. W pracowni wykorzystywane są różnorodne materiały tj. cekiny, koraliki, sznurki, styropian, folia, kamienie, muszelki, płyty CD, puszki, słoiki, papier, masa papierowa, filc itp. Uczestnicy nabywają i doskonalą umiejętności w zakresie: wyszywania i haftowania (haft krzyżykowy i gobelinowy, łańcuszek, sznureczek, za igłą, matematyczny, temari, richelieu); dziewiarstwa (robienie na szydełku i drutach, pętlach dziewiarskich, krośnie), papieroplastyki (masa papierowa, quilling, wiklina z papieru, de coupage).

Uczą się posługiwania podstawowymi przyborami tj. igły, druty, szydełka, naparstki, centymetr krawiecki, klejarki, nożyczki, pętle dziewiarskie itp. W ramach pracowni uczestnicy mają możliwość nauki szycia ręcznego, szycia na maszynie, przyszywania, cerowania oraz drobnych napraw odzieży. Podczas zajęć utrwalane są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Uczestnicy uczą się dbania o czystość i higienę osobistą; przygotowania stanowiska pracy, dbałości o powierzony materiał i estetykę otoczenia; przestrzegania podstawowych zasad pracy; bezpieczeństwa swojego i innych; uprzątnięcia stanowiska pracy. Pracownia wyposażona jest w niezbędny sprzęt, materiały i pomoce konieczne do wykonywania prac.

Powrót na początek strony